​​​​​Akbank ile Hisse Senedi Hesabı Açılışı Akbank Mobil'de!

Hisse Senedi Hesabınızı şubeye gitmeden, Akbank İnternet ve Mobil’den kolayca açabilir, hemen işlem yapmaya başlayabilirsiniz!

​Hisse Senedi ile yüksek getiri fırsatı!

Birikimlerinizi Borsa İstanbul’da değerlendirerek; Türkiye'nin önde gelen şirketlerine ortak olabilir, reel piyasaya yatırım yapabilirsiniz.

​Neden Hisse Senedi'ne yatırım yapmalıyım?

  • Kısa/uzun vadeli yatırım imkanı: Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir.
  • Kar payı (temettü): Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.
  • Sermaye kazancı: Kısa/uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, hisse senedi alım-satımından elde edilen gelirdir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.
  • Vergi avantajı: Hisse senedi alım-satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı %0'dır.

Hisse Senedi Hesabı AçŞifre Al  Hemen Al-Sat


Anlık Borsa

Yatırımcı Mobil Uygulaması

Model Portföy

Veri Yayın Paketleri

KMK

Yabancı Hisse Senedi

Halka Arz

Ödünç İşlemleri

 Hisse Senedi

 Nasıl Hisse Senedi Hesabı Açabilirim?

 

00:29

Vergilendirme ve Duyurular

Sık Sorulan Sorular

BIST Pay Piyasası veri yayın paketleri nelerdir?

Veri Yayın Paketleri

BIST tarafından 1 Nisan 2011 ve 1 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan düzenlemeler ile Pay Piyasası ve VİOP piyasası eşanlı verileri, ücretli hale getirilmiştir.

Düzenlemelerle birlikte ücretli olarak sunulan Düzey 1, Düzey 1+ , Düzey 2 ve Gün sonu paketlerini Akbank Direkt İnternet üzerinden hesabınızdan veya kredi kartınızdan ödeme yaparak kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Veri yayın paket ücretleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Akbank müşterileri, Akbank Direkt İnternet üzerinden İşlem Tarafı Gün Sonu Bilgileri paketini satın alarak bu verileri;

- Akbank Direkt İnternet'e giriş yaparak Anlık Borsa'dan,

- Akbank YATIRIMCI uygulamasından müşteri girişi yaparak görüntüleyebilirler


Hisse Senedi Nedir?

​Anonim ortaklıkların ihraç ettikleri, anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğine sahip senetlerdir. Hisse Senedi ortaklık hakkı verir, borçluluk doğurmaz.

Hisse Senedinin Sağladığı Haklar nelerdir?

• Kar Payı Hakkı

• Rüçhan Hakkı

• Tasfiye Bakiyesine Katılma Hakkı

• Şirket Yönetimine Katılma Hakkı

• Oy Hakkı

• Bilgi Edinme Hakkı


Hisse senetlerine yatırım yapmanın avantajları nedir?

Kısa/uzun vadeli yatırım imkanı: Hisse Senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Hisse Senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır. 

Kar payı (temettü): Hisse Senedi, sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması durumunda Hisse Senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır. 

Sermaye kazancı: Kısa/uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, Hisse Senedi alım-satımından elde edilen gelirdir. Hisse Senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır. 

Vergi avantajı: Hisse Senedi alım-satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı %0'dır. (Menkul kıymet yatırım ortaklıkları hisse senetlerinden ve borsa yatırım fonu katılma belgelerinden elde edilen kazançlar % 10 oranında stopaja tabiidir.)

Elinizde bulunan birikiminizi Türkiye'nin en büyük şirketlerine ortak olarak reel piyasaya yatırım yaparsınız. Ancak Hisse Senedi fiyatı düştüğünde anaparanızdan kayba uğrayacağınız için risk seviyesi yüksek bir yatırım aracıdır.   


Kredili Menkul Kıymet Kredisi ( KMK) nedir?

​Kredili Menkul Kıymet Kredisi (KMK) müşteriye ait varlıklara konulan teminat karşılığında ek Hisse Senedi alımında kullanılmak üzere sağlanan kredidir. Ak Yatırım'dan KMK Kredisi kullanarak Borsa İstanbul 'un fırsatlarından daha fazla yararlanabilirsiniz.

Açığa Satış ve Ödünç Menkul Kıymet nedir?

​Açığa satış, belli bir teminat karşılığında, sahip olunmayan hisse senetlerinin piyasada satılması anlamına gelir. Açığa satış işlemi aynı gün ters işlem yaparak ya da ödünç menkul kıymet kullanarak takas yükümlülüğünün yerine getirilmesi ile kapanır. Düşen piyasalarda da getiri fırsatından yararlanabilirsiniz.

Sahip olduğunuz hisse senetlerini ödünç vererek gelir elde etmeniz de mümkündür.

Ak Yatırım'da Hisse Senedi hesabı nasıl açabilirim?

​En yakın Akbank veya Ak Yatırım Şubesine ulaşarak hesap açabilirsiniz. Hisse Senedi hesabınızın yanı sıra Kredili Hisse Senedi hesabı, Açığa Satış, Ödünç ve Varant gibi sermaye piyasası işlemlerini yapmak içinde ilgili ürünün sözleşme ve formlarını imzalamanız yeterlidir. 

İstediğiniz kanaldan Hisse Senedi alım-satım işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz.


Hisse Senedi İşlemlerimi hangi kanallar aracılığıyla yapabilirim?

​Hisse Senedi işlemlerinizi Ak Yatırım Şubeleri, TradeAll, Akbank Direkt İnternet, Akbank Direkt Mobil, Mobil, Yatırımcı Uygulamaları ve 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi kanallarından yaparak indirimli komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz.

Sermaye artırımı ve temettülerden nasıl yararlanabilirim?

​Bedelsiz sermaye arttırımı ve temettü ödemeleri tarafımızdan otomatik olarak yapılmaktadır. Bedelli Sermaye artırımlarına katılmak veya katılmamak müşterilerimizin yazılı talepleriyle sonuçlandırılır. Ak Yatırım, müşterilerimiz lehine olan durumlarda imzalanan çerçeve sözleşmesi gereğince müşteriler adına doğrudan bedelli sermaye artırımına katılabilmektedir. Kendi talebinizle katıldığınız sermaye artırımları için hesabınızda yeterli miktarda nakit tutarın bulunması gerekmektedir. Ak Yatırım'ın resen katıldığı artırımlarda; hesabınızda yeterli miktarda nakit TL. yok ise, hesabınıza borç dekont edilecektir.

Hisse Senedi fiyat bilgilerini nasıl görebilirim? Hisse Senedi derinlik bilgisi görebiliyor muyum?

​İnternet Şube'den anlık olarak Hisse Senedi fiyatlarını takip edebilirsiniz. SPK mevzuatı gereği derinlik bilgileri kamuya açık olarak verilememektedir. Derinlikli ekran üzerinden piyasa bilgisi izlemek istiyorsanız vadesiz hesabınızın bağlı bulunduğu şubenizden ve/veya bilgi alabilir ya da İnternet Şubesi'nden BİST Veri Yayın Paketi satın alabilirsiniz.

Hangi kanallardan halka arz talebi girebilirim?

​Ak Yatırım Şubeleri, Akbank Direkt İnternet Şube ve tüm Akbank Şubeleri, 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi'nden girebilirsiniz.

Varant nedir?

Yapılandırılmış ürünler sınıfından bir finansal araç olan varantlar, 13/08/2010 günü BIST'te Kurumsal Ürünler Pazarı'nda işlem görmeye başladı. Uluslararası piyasalarda da giderek ilginin ve işlemin arttığı varantlarda büyük kazançlar sağlandığı gibi, ciddi miktarda kayıplar da oluşabilmektedir. Bu yüzden de varantların işleyişi, özellikleri, fiyatını etkileyen faktörler ve ne tür risklere sahip oldukları gibi bilgiler yatırımcılar açısından oldukça önemlidir. Opsiyon sözleşmelerinin menkul kıymetleştirilmiş halidir. Belirli bir vadeleri vardır. 

Varant, elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan, belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır. 

Varant satın alan yatırımcı, ödediği bedel karşılığında bir dayanak varlığı değil, o dayanak varlığı alma ya da satma hakkını satın alır. Bir hak satın alınmış olduğundan dolayı da kâr payı, rüçhan, tasfiyeden öncelikli yararlanma, oy kullanma, bilgi edinme gibi haklar varantlarda yoktur. 

Dayanak Varlıklarımız
BIST 30 Hisse Senetleri
BIST Ana Endeksleri
BIST 30 Hisselerinden Oluşan Sepet Varantlar


Kademeli komisyon oranı nedir? Nasıl faydalanabilirim?

Hisse senedi işlemlerinizi Akbank Mobil, Akbank İnternet, Anlık Borsa, Akbank Yatırımcı uygulaması ve diğer dijital kanallardan yaparak indirimli komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz. Hisse senedi hesabı açtığınızda hesabınıza "Aylık Kademeli Komisyon Oranı" tanımlı olacaktır.

Hisse senedi işlemi yapmanın riskleri nedir?

Piyasa Riski: Piyasadaki hareketler nedeniyle hisse senedinin değeri azalabilir, yatırımcı anaparadan kayıplar yaşayabilir. Yatırımcı hisse senedine yatırdığı anapara tutarını geri alamayabilir. 

Likidite Riski: Piyasada yeterli miktarda alıcı/satıcı bulunmaması, istenilen fiyatın oluşmaması likidite riskini oluşturur. 

Ülke Riski: Yatırım yapılan ülkenin ekonomik, politik ve sosyal yapısı, faiz ve kur politikaları ürünün fiyat hareketlerini etkileyebilir. Ayrıca global ekonomik ve politik dengelerde oluşacak değişiklikler de hisse senedi fiyatlarında dalgalanmalara sebep olabilir. 

Operasyonel risk: Hisse senedi alım satımında, payların değer kaybetmesi halinde zarar etme ve yatırım yaptığınız firmanın iflası halinde yatırdığınız paranın tümünü dahi kaybetme riski bulunmaktadır. His se senetleri, anonim şirketlerin mali yapısından kaynaklanan riskleri taşımaktadır.