Geleceğe Hazır Olmak İçin

Akbank Ekonominin Kahramanı Çocuklar

Akbank olarak; Türkiye ekonomisinin en önemli sorunları arasında gösterilen tasarruf açığının çözümlenmesi hedefine destek vermek için 2012 yılında “Tasarruf Seferberliği” başlattık. Ürün ve hizmet tarafındaki çalışmalarımızın yanı sıra Kurumsal Sosyal Sorumluluk tarafında da tasarruf konusunu gündemimize aldık. Akbanklı gönüllülerin katılımıyla gerçekleşen “Akbank Ekonominin Kahramanı Çocuklar” Projesi bu kapsamda 2012 yılında hayata geçti.

Temel alışkanlıkların kazanıldığı küçük yaşlarda çocuklara ulaşarak, onların bilinçli tüketici olmalarına katkıda bulunmak ve tasarruf bilinci geliştirebilmeleri için yola çıktık. Sabancı Üniversitesi, Söz Danışmanlık ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği işbirliği ve Akbank Gönüllülerinin katılımı ile hayata geçirdiğimiz “Akbank Ekonominin Kahramanı Çocuklar Projesi”yle ekonominin genç kahramanlarını yaratmayı hedefliyoruz.

Proje kapsamında çocuklara harçlıklarını sadece harcamak için değil, yardım ve birikim gibi amaçlarla da kullanılabilecekleri yönünde bilgiler veriyoruz. Hediye ettiğimiz kitap ve kumbara ile eğitimde edinilen bilgilerin kalıcı olmasını, öğrencilerin günlük hayatlarında tasarruf konusuna da yer vermesini hedefliyoruz. Eğitim sonunda çocuklar artık ‘Ekonominin Kahramanı’ olduklarına dair sertifikalarını da alıyorlar.

2013 sonu itibariyle 15 Bin öğrenciye ulaştık. Tüm Türkiye’den 200’e yakın Akbanklı Gönüllü ile yürüttüğümüz projede 2014 yılında 18 Bin öğrenciye daha ulaşmayı hedefliyoruz.

www.ekonomininkahramanicocuklar.com

 

Akbank Düşünce Kulübü

Akbank, sürekli gelişim ve yenilikçiliğin en önemli paydaşlarından olan gençlerle birlikte düşünmek ve Türkiye'nin geleceği için birlikte değer yaratmak amacıyla 2008 yılının Eylül ayında "Akbank Düşünce Kulübü"nü kurdu. Tüm Türkiye’den 3. Sınıftaki üniversite öğrencilerinin başvurusuna açık olan Kulübün üye sayısı her yıl artıyor.

Kulüp üyeleri her yıl kendilerine verilen temalar çerçevesinde takımlar halinde çalışarak yaratıcı düşünceler üretmekte, senaryo ve projeler hazırlıyorlar. Bu projeler akademisyenler, uzmanlar ve basın mensuplarından oluşan özel bir jüri tarafından değerlendiriliyor, en beğenilen çalışmayı üreten takım Harvard Üniversitesi Yaz Okulu bursu ile ödüllendiriliyor. Akbank Düşünce Kulübü, üye sayısını her yıl artırarak, bugün edindikleri deneyimlerle yarının yenilikçi gücü ve Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olacak gençlere potansiyellerini geliştirme olanağı sunuyor.

www.akbankdusuncekulubu.com

 

Akbank’tan Eğitim Sistemine “Düşünme Gücü” Desteği!

70 milyonu aşan nüfusunun yarısı 28 yaşın altında olan bir ülke olarak gençlerin geleceğe güçlü bir donanımla hazırlanmaları ülkemizin yarınları açısından büyük önem taşıyor. Bu inançla, kuruluşunun 60. yılında ülkemiz eğitim sisteminin yenilikçi bir rota kazanmasını hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesi yürüten Akbank, "Düşünme Gücü" projesiyle binlerce öğretmen aracılığıyla yüz binlerce öğrenciye ulaştı. "Soran Sorgulayan Gençlik İçin Öğretmen Eğitimine Destek" sloganıyla yola çıkan projede 1 yılda, 8 ilde toplam 4 bin 250 öğretmen yetiştirildi, 141.270 öğrenciye ulaşıldı.

 

Endeavor Desteği ve Toplantıları

Endeavor, gelişmekte olan ülkelerdeki etkin girişimcileri destekleyerek ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Endeavor işbirliğiyle, girişimcilere özel finansal hizmetlerin yanı sıra girişimcilere yönelik çeşitli toplantılar gerçekleştiriyoruz. İlki 2011’de gerçekleşen ve her yıl düzenlenmeye devam eden “İyi Girişim Zirvesi” ve “İyi Yatırım Zirvesi” ile katılımcılara liderlik, yönetim, girişimci finansmanı, melek yatırımcılık gibi konularda bilgiler aktarılıyor.

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması

1999’dan bu yana düzenlenen ve girişimciliği teşvik eden Global Üniversiteli Girişimci Yarışması’nı destekleyerek yarışmanın 2011 yılından bu yana Türkiye’de de gerçekleştirilmesine destek oluyoruz. Yarışmaya üniversiteye devam ederken kendisine ait bir şirketi olan ve onu işleten öğrenciler katılabiliyor. Birincinin New York’taki Dünya Finalinde Türkiye’yi temsil ettiği yarışma, Bankamız katkılarıyla Türkiye’de gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Akbank Girişimci Geliştirme Programı

Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu (SUGK) ve Akbank işbirliği ile gerçekleştirilen “Akbank Girişimci Geliştirme Programı”; girişimcilere başarılı, verimli bir işletme kurmalarını sağlayacak sağlam bir altyapı sunabilmek, gerekli eğitimleri vermek, uygulamalı proje çalışmaları gerçekleştirmek ve kesintisiz destek mekanizmaları oluşturmak için planlandı. 2013’te 10. Yılını dolduran Program, dünya örneklerinin sonuç ve deneyimlerinden yola çıkarak Türkiye koşullarına göre tasarlandı ve süreç içinde geliştirildi. Program kapsamında bu yıl Sabancı Vakfı işbirliği ile, sosyal girişimcilerin katılımına açık olan “Sosyal Girişimci Geliştirme Programı”na da başvurular alındı. “Sosyal Girişimci Geliştirme Programı” sosyal girişimci olarak vakıf, dernek, kooperatif veya şirket kurmuş ve büyüme aşamasında sorunlar yaşayan girişimcilere kurumsallaşmaları konusunda bilgi birikimi sağlayarak büyümelerine katkı vermeyi amaçlıyor.

​ ​​​​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​