​​​
​​​​​​​​​

Hisse Senedi ile daha yüksek getiri fırsatı!

  • Diğer yatırım ürünlerinin getirisinden daha yüksek bir getiri fırsatı sunar.
  • Şirketlerin kar payından faydalanırsınız.
  • Elinizde bulunan birikiminizi Türkiye'nin en büyük şirketlerine ortak olarak reel piyasaya yatırım yaparsınız.

Ancak hisse senedi fiyatı düştüğünde anaparanızdan kayba uğrayacağınız için risk seviyesi yüksek bir yatırım aracıdır.

Hisse senedi alım-satım işlemlerinizi rahatça yapın!

  • Akbank'tan hemen bir yatırım hesabı açtırın,
  • Açılan hesabınız Merkezi Kayıt Kuruluşları'nca aktive edilsin,
  • İstediğiniz kanaldan hisse senedi alım-satım işlemlerinizi rahatça yapın.

Müşterilerimizin hisse senetleri, Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde kendi adı ve yatırım hesap numarası altında saklanır.

Hisse senedi alım-satım işlemlerinizi Akbank Şubeleri'nden ve Akbank Direkt İnternet'ten gerçekleştirebilirsiniz. Tüm hisse senedi işlemleriniz için Akbank Direkt İnternet'i kullanabilir, istediğiniz işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse senedi işlemlerinizi anında, düşük komisyonla ve tüm bu işlem özelliklerinden faydalanarak gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken, formu doldurmak veya size en yakın Akbank şubesine uğrayarak herhangi bir ücret ödemeden hisse senedi yatırım hesabı açtırmak.

Yatırım Hesabı açtırmak için:

Akbank Şubeleri   Tıklayın Sizi Arayalım

Neden Hisse Senedi'ne yatırım yapmalıyım?

Kısa/uzun vadeli yatırım imkanı: Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir.

Kar payı (temettü): Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.

Sermaye kazancı: Kısa/uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, hisse senedi alım-satımından elde edilen gelirdir. Yerli-yabancı tüm yatırımcıların hisse senedi alım-satımından elde ettiği gelirlerden vergi alınmamaktadır. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Vergi avantajı: Hisse senedi alım-satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı %0'dır.

Hisse Senedi alım-satım ve takas esasları!

Hisse senetleri alım-satım ve takas esasları için:

BIST Hisse Senetleri Piyasası

Hisse Senedi Endeksleri

Tüm hisse senedi işlemleriniz için Akbank Direkt İnternet'i kullanabilir, istediğiniz işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Siz de yatırımlarınızı kendiniz yapın, elinize geçecek kazanç fırsatlarını kaçırmayın. Hisse senedi işlemlerinizi anında, düşük komisyonla ve tüm bu işlem özelliklerinden faydalanarak gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken, formu doldurmak veya size en yakın Akbank şubesine uğramak.

Başvuru

Akbank'ta hesabınız var fakat henüz Akbank Direkt İnternet'i kullanmıyorsanız Şifre Al'a tıklayarak veya en yakın Akbank Şubesi'nden Akbank Direkt şifrenizi alabilirsiniz

Akbank Direkt’te indirimli komisyon oranlarından yararlanın!

Hisse senedi işlemlerinizi Akbank Direkt İnternet, Mobil, Yatırımcı Uygulamaları ve Telefon Şubesi kanallarından yaparak indirimli komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz.

3 aylık kademeli komisyon oranlarıyla 3 aylık ortalama hacminiz komisyon oranınızı belirler, hacminiz arttıkça komisyon oranınız onbinde 9’a kadar düşer! 3 aylık kademeli komisyon yapısından yararlanmak için Akbank Direkt İnternet Yatırım menüsü, Hisse Senedi İşlemleri adımından seçiminizi yapabilirsiniz.

Dilerseniz işlemlerinizi aylık kademeli komisyon oranlarıyla da yapabilirsiniz.

*Hisse senedi işlemleriniz için yatırım hesabı açtığınızda hesabınıza “Aylık Kademeli Komisyon Oranı” tanımlı olacaktır. Komisyon oranınızı, Akbank Direkt İnternet’e girerek Yatırım menüsü, Hisse Senedi İşlemleri adımından “3 Aylık Kademeli Komisyon Oranı” olarak güncelleyebilirsiniz.

3 aylık ve aylık komisyon oranlarıyla ilgili detaylı bilgi:

3 Aylık Kademeli Komisyon Oranları
Aylık Kademeli Komisyon Oranları

01/10/2010 tarihinden itibaren BIST’de işlem görmekte olan hisse senetleri aşağıdaki kriterlere göre A, B ve C grubu olarak sınıflandırılmıştır.

Guruplandırma
Grubu Kriterler
A B ve C grubu dışındaki hisse senetleridir.
B Halka açık piyasa değeri 10 Milyon TL‟nin ve dolaşımdaki pay sayısı 10.000.000 adetin altında olan şirketlerin hisse senetleri. Halka açık piyasa değeri 45 milyon TL ve fiili dolaşımdaki pay oranı % 5‟in altında olan şirketlerin hisse senetleri. Borsa fiyatı birim pay değerinin 1,5 katı ve üzeri olan menkul kıymet yatırım ortaklıklarının hisse senetleri.
C Halka açık piyasa değeri için alt ve üst sınır belirlenmeksizin Gözaltı Pazarı‟nda işlem gören hisse senetleri. Fiili dolaşımdaki pay sayısı 250.000‟in altında yer alan şirketlerin hisse senetleri. Borsa fiyatı birim pay değerinin 2 katı ve üzeri olan menkul kıymet yatırım ortaklıklarının (*) hisse senetleri
 
  A GRUBU B GRUBU C GRUBU
İŞLEM SAATLERİ Değişiklik yapılmamıştır. Değişiklik yapılmamıştır. Tek fiyat sisteminde işlem görürler, işlem saatleri ve müzayede sayısı BIST tarafından belirlenir.
ALIM SATIM SİSTEMİ Sürekli müzayede sistemine göre işlem görürler. Sürekli müzayede sistemine göre işlem görürler. (BIST‟nin 329 Sayılı genelgesi hükümleri saklıdır: Piyasa değeri 10 milyon TL nin altında olan menkul kıymet yatırım ortaklıkları,piyasa yapıcısı ile işlem görenler hariç, tek fiyat sistemi ile işlem göreceklerdir.) Tek fiyat sisteminde işlem görürler. (*)
İLAVE İŞLEM ESASLARI Kredili işlem ve açığa satışa konu olabilirler Kredili işlem ve açığa satışa konu olmazlar Kredili işlem ve açığa satışa konu olmazlar
HİSSE SENEDİNİN GRUBU Bu grupta yer alan hisse senetlerinin yatırımcılara duyurulma esasları BIST tarafından belirlenir. Bu grupta yer alan hisse senetlerinin yatırımcılara duyurulma esasları BIST tarafından belirlenir. Bu grupta yer alan hisse senetlerinin yatırımcılara duyurulma esasları BIST tarafından belirlenir.
YATIRIMCI BİLGİLENDİRME Değişiklik yapılmamıştır. Ayrıca bir risk bildirimi (işlem Kuralları)yapılmayacaktır. Bu grupta yer alan hisse senetlerinde işlem yapan yatırımcılara, o hisse senedi ile ilgili ilk yatırımlarından önce ilgili hisse senedi ile kurallardan haberdar olduklarına dair „‟işlem kuralları bildirim formu‟‟ile bildirim yapılır. Bu grupta yer alan hisse senetlerinde işlem yapan yatırımcılara, o hisse senedi ile ilgili ilk yatırımlarından önce ilgili hisse senedi ile kurallardan haberdar olduklarına dair ‟işlem kuralları bildirim formu‟‟ile bildirim yapılır.
VERİ YAYIN EKRANLARI Değişiklik yapılmamıştır. Değişiklik yapılmamıştır. Veri yayın ekranlarında hisse senetleri ile ilgili bekleyen emirlerde derinlik bilgileri tek satır olarak gösterilir
İLAVE TEDBİR BIST Tarafından “Otomatik Seans Durdurma ve Brüt Takas Uygulamasına Geçme Sistemi” kapsamında tedbirler alınabilecektir. BIST Tarafından “Otomatik Seans Durdurma ve Brüt Takas Uygulamasına Geçme Sistemi” kapsamında tedbirler alınabilecektir. BIST Tarafından “Otomatik Seans Durdurma ve Brüt Takas Uygulamasına Geçme Sistemi” kapsamında tedbirler alınabilecektir.
 
  • * İlgili yatırım ortaklığının piyasa yapıcısı bulunması durumunda tek fiyat sisteminin uygulanmayarak piyasa yapıcılı sürekli müzayede sisteminde işlem görecektir.
  • NOT: Tek Fiyat Yöntemi, belirli bir zaman dilimi boyunca emirlerin eşleştirme yapılmaksızın BIST Hisse Senetleri Piyasası Alım-Satım Sistemine (Sistem) kabul edilip bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan fiyat seviyesinin hesaplandığı, tüm işlemlerin bu fiyat seviyesinden gerçekleştiği işlem yöntemidir.

Hisse Senedi Alımında Teminatlandırılan Varlıklar

Hisse senedi alım emri karşılığında, tabloda belirtilen Akbank hesaplarınızdaki yatırımlarınız belirli oranlarda teminata kabul edilmektedir. Teminatlandırma oranları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Yatırım Hesabınızdaki  Varlıklarınız ve Teminat Değerleme Oranları
* Hisse Senedi Oran
Akbank B Tipi Likit Fon %98
Akbank B Tipi İhbarlı Fonlar %80
Akbank A Tipi Fonlar %50
TL Hazine Bonosu/Devlet Tahvili %75
YP Hazine Bonosu/Devlet Tahvili, Eurobond %75
Nakit %100

* Hisse senetlerinin teminat değerleme oranları Bankamız tarafından %0 - %90 arasında beş ayrı grup olarak belirlenmiştir.

 

Mevcut risklerden haberdar olun!

Sermaye piyasalarında yapacağınız işlemler sonucunda kar elde edebilceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formu, yatırımcıyı genel olarak mevcut riskler hakkında bilgilendirmeyi amaçlamakta olup, sermaye piyasası araçlarının alım satımından ve uygulamadan kaynaklanabilecek tüm riskleri kapsamayabilir. Dolayısıyla tasarruflarınızı bu tip yatırımlara yönlendirmeden önce dikkatli bir şekilde araştırma yapmalısınız.

Sermaye Piyasası İşlemleri Risk Bildirim Formu’na ulaşmak için tıklayınız.

Hisse Senedi Hesabı Aç Akbank Direkt Şifreni Al!