• IBAN

Tüm Bankalardaki Hesap Numaraları IBAN’a Dönüşmüştür!

1.1.2010 tarihinden itibaren IBAN (Uluslararası Bankacılık Hesap Numarası) kullanılması yasal bir zorunluluktur.

EFT işlemlerinde (Akbank’tan başka bir bankaya veya başka bir bankadan Akbank’a yapılan para transferleri) IBAN’ın bilinmemesi halinde, IBAN bilinmediğine dair beyan verilerek, istisnai olarak, transfer işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak, bir süre sonra beyan istisnası sona erecek ve EFT ile yapılan para transferleri sadece IBAN ile gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla, para transferi gerçekleştireceğiniz kişilerin IBAN’larını öğrenmeniz; hesaplarınıza ait IBAN’ları da size para transferi yapacak kişilere iletmeniz gerekmektedir.

Akbank hesaplarınıza ait IBAN bilgilerini Akbank Direkt İnternet’ten ve en yakın Akbank Şubesi’nden öğrenebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Hesabınıza ait IBAN'ınızı öğrenmek için tıklayınız.

Eylül 2005 tarihinden itibaren, Uluslararası Standartlar Kuruluşu (International Organization for Standardization - ISO) tarafından geliştirilmiş olan IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) hesap numaraları Bankamız tarafından, verilebilecek ve kullanılabilecektir.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde zorunlu olarak kullanılan IBAN halihazırda, 33 ülke tarafından kullanılmaktadır.

IBAN'ın kullanımı ile gerek yurtdışı, gerek yurtiçi para transfer işlemleri daha ekonomik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Uygulamada her ülkenin ve bankanın hesap numaralarının biçimi ve uzunluğu farklıdır. Bir başka ülkeye veya bankaya para transferi yapacak olan müşteriler, hesap numaralarında belirli bir standart olmadığından, para transferi yapacakları kişiden aldıkları karşı hesap numarasının doğruluğundan emin olamamaktadırlar. IBAN kullanımı ile para transferlerindeki hatalar ve bu hatalardan kaynaklanan gecikmeler büyük oranda azaltılacaktır.
IBAN kullanılarak transfer edilen para daha hızlı bir biçimde göndericinin hesabından alıcının hesabına geçmektedir. Böylece, işlemlerde oluşabilecek muhtemel hatalardan kaynaklanan bekleme süreleri ve ek maliyetler ortadan kalkacaktır.

Örnek bir IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) şu şekilde olacaktır :

Hesabınızın IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

 

Hesabınıza ait IBAN’ı;

öğrenebilirsiniz.